Murat Ünver

Özgeçmiş26 Mayıs 1969 Ankara doğumlu olan Murat ÜNVER, Fransızca eğitimini aldığı Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nin ardından, ODTÜ F.E.F. Fizik bölümünde okudu.

Çalışma hayatıyla, aile işletmesinde lise yıllarında tanışan ÜNVER, üniversite yıllarında turizm sektörüne ilgi duyarak, iki sezon üst üste Köyceğiz/Dalyan’da bulunan Dalyan Otel’de ön büroda çalıştı, yine üniversite yıllarında tur operatörlüğü ve rehberlik yaptı.

İlk girişimcilik örneğini, yine üniversite yıllarında, bugün de hâlâ görüştüğü arkadaşı ve dostu Sn. Onur GERİKALMAZ ile birlikte, üniversitede çeşitli parti ve sair eğlence organizasyonları, yurtdışında futbol gururumuz Galatasaray’ın uluslararası karşılaşmalarına sponsorlar bularak, onların reklâm filmlerini de çektirip göstererek, dev ekranlarda ODTÜ’de gösterilmesi gibi birçok işler yaparak sergiledi.

NATO bünyesinde Belçika’da tamamladığı askerlik hizmetinin ardından, sektöründe lider kuruluşlarda satış ve pazarlama bölümlerinde çalıştı. Porselen sektörünün lider kuruluşlarından olan Porland Porselen’de Satış Şefliği’nden, Genel Satış Müdür’lüğüne kadar çeşitli kademelerde çalıştı. Porland’daki çalışma hayatına bir ara iki sene kadar ara vererek Trans Teknik Büro Sistemleri A.Ş. İzmir Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. Yaklaşık 6-altı- sene süren bu çalışmaları esnasında bayi yönetimi, satış ve pazarlama planları ve bütçelemesi ile bütçe uygulaması, perakende satış mağazacılığı alanlarında aktif olarak rol aldı.

2004 senesinin başı itibariyle, on beş yılı aşkın ve çok çeşitli sektör ve alanlardaki deneyim tecrübelerini, başta TMI – PDR International olmak üzere katıldığı eğitimlerden kazanımlarıyla birleştirerek, kendisine has üslubu ile organizasyonlar ve kadrolarla paylaşmakta.

Bu esnada, içindeki turizm aşkını da unutamayan ÜNVER, Tuna Travel bünyesinde, Türkiye ile Polonya arasındaki turizm faaliyetlerinin ivmelenmesinde ve özellikle Türkiye’deki turizmcilerin bu ülke hakkında bilinçlenmelerinde verdiği tanıtıcı seminerler aracılığıyla önemli rol oynamıştır. Bu çalışmaları sırasında başta Burla Makine ve Çankırı Valiliği olmak üzere pek çok incentive ve gazete grubuna satış ve rehberlik yapmıştır.

Danışman ve eğitmen olarak, çok kısa bir süre ortağı da olduğu MG Danışmanlık Ltd. Şti. başta olmak üzere, sektöründe bilinen ve güven duyulan firmaları ile çalışmaktadır: Bu firmaların bazıları; Girişim Danışmanlık, Moody International, Boğaziçi Eğitim, Kocaeli ABİGEM, MAG Consulting, Kariyer Eğitim Merkezi gibi kurumlardır.

Bir Lafarge iştiraki olan Schiedel Baca Sistemleri, Türkiye en önemli elektrik malzemeleri üreticisi El-Bi Elektrik, Antalya’nın en büyük toptancı organizasyonu Duru Grup, ATO ve OSTİM ortak iştiraki olan Akademi Pazar, Türkiye’nin yükselen Casual Giyim Markası DeFacto, Allmode, Beyoğlu Belediyesi, Mutlusan Elektrik, Korkmaz Mutfak eğitmenliğini yaptığı önemli organizasyonlardan bazılarıdır. Murat ÜNVER şu sıralar, www.sanalgiyim.com adresinde faaliyete başlayan Türkiye’nin ilk moda portalının satış ve pazarlama projesini üstlenmiştir…

Murat ÜNVER ayrıca üç AB projesinde aktif rol almıştır: Avrupa Birliği Destekli Aktif İşgücü Programı kapsamında, İstanbul Kadıköy Belediyesi’nde “Kadıköy’de Yeni Umutlar” projesinde, Tezgâhtarlık Satış Danışmanlığı eğitimlerinde yardımcı eğitmen olarak(2005), Kayseri Sanayici İş Adamları Derneği(KAYSİAD) tarafından hazırlanan ve Yerel Kalkınma Programı çerçevesinde AB tarafından finanse edilen İşletme Geliştirme Programı’nda (TR.0405.02/LDI/136) Pazarlama ve Satış eğitmen ve danışmanı olarak(2007), EU-AKKP TRA2(Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır) Bölgesi yörenin tanıtılması için hazırlanacak ürün pazarlama planları projesi (EuropeAid/121242/D/SV/TR) birinci aşamada DPT ve AKKM adına yörede seri toplantılar düzenlenmesi ve projenin illerin yerel otoritelerine aktarılarak görüşlerinin alınması görevi ile kısa dönem uzman olarak(2007) çalışmıştır.

Evli ve bir kız babası olan Murat ÜNVER, çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş