Gürkan Sarıoğlu

ÖzgeçmişTED Ankara Koleji ve ODTÜ Elektronik Mühendisliği mezunudur. İş hayatına Türk Telekom’da devlet sektörünü deneyimi edinerek başladı. Bu büyük organizasyonun içinde telekomünikasyon alanının geniş yelpazesiyle tanıştı. Özel sektör ve kurumsal yaşamla IBM Türkiye’de tanışarak, uluslararası prosedürler, hedeflerle yönetim ve performans değerlendirmeleri hakkında deneyim kazandı. Kariyerine devam ettiği STFA Grubunda, üst yönetim ve yönetim kurulu düzeyinde çalıştı. Böylece, stratejik liderlik konularının yanısıra hissedar ve yatırımcı ilişkileri konularında da daha geniş bir birikime sahip oldu. 8 senelik STFA tecrübesinin ardından , Ericsson’da hem yerel, hem de uluslararası yönetime raporlama yaparak, matris organizasyonlarda çalışma deneyimini edindi.

Türk mobil telekomünikasyon devi Turkcell’e, şirketin kurulduğu Ekim 1993’de dördüncü çalışan olarak katıldı. 1997 yılına kadar Türk Telekom’la Gelir Paylaşımı Sözleşmesinin Yönetimini üstlendi. Bundan sonra bir yıl süre ile Turkcell’in Gürcistan’daki iştiraki Geocell’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken, farklı kültürlerle çalışma deneyimini de edinmiş oldu. Türkiye’ye döndükten sonra Turkcell’de Kalite Yönetimi Direktörlüğü ve Müşteri İlişkileri Direktörlüğü görevlerini yürüttü. 2002’in ilk altı ayında Turkcell Değişim Projesinde görev aldı. Temmuz 2002’de Kuzey Kıbrıs Turkcell’e Genel Müdür olarak atandı. Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğu altı yıl içinde pazar payını %48’den, %75’ye, şirket cirosunu 16 milyon dolardan, 100 milyon dolara çıkardı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründeki uluslararası kariyeri boyunca, çabuk karar, kesinlik ve zamana duyarlılığın yanısıra çalışanların geliştirilmesi konusunda da geniş bir liderlik deneyimi kazandı.

Turkcell’deki son üç yılında şirket içi mentorluk yaptı. Uluslararası Koçluk Federasyonundan akredite Institute for Life Coach Management’dan temel ve ileri düzey koçluk eğitimleri alarak sertifikalı koç oldu. Ağustos 2008’de kurucu ortağı olduğu “Serendipity Coaching”de koçluk, mentorluk ve yönetim danışmanlığı alanlarında profesyonel olarak hizmet vermeye başladı.

2007’den beri Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (International Coaching Federation – ICF) bir üyesidir ve Haziran 2010’dan beri ICF’in Türkiye şubesi olan Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir

İnsanlara bireyler olarak değer vermektedir. Bu tutkusunu bireylere olduğu kadar bu bireylerin yönettiği kurumlara da değer katmada kullanmaktadır. Geniş yelpazeye yayılmış deneyimi, koçluk ve mentorluk yaptığı kişilere, özellikle insan yönetimi ve gelişimi, stratejilerin başarılı uygulamalara dönüştürülmesi ve yapısal çalışma ortamlarının kurulması alanlarında büyük yararlar sağlayacak altyapısını oluşturmaktadır. Kurumsal merdivenin en alt kademesinden Genel Müdürlük düzeyine kadar çalışmış bir koç olarak, bu birikimini iddialı kariyer hedefleri olan yöneticilerin hizmetine sunmaktadır.

Aldığı Eğitimler:

2010 International Coach Federation, Annual World Conference
2010 International Coach Federation, Bi-Annual European Conference
2010 Eurasian Gestalt Coaching Program, Gestalt Groupworks
2009 Corporate Coach University, Coaching Clinic Licensing Program
2008 Praesta International Ltd., Training Program for Executive Coaches
2008 Institute for Life Coach Training, Advanced Skills Practicum
2007 Institute for Life Coach Training, Coaching Skills Practicum
2007 Turkcell Akademi/Praesta Türkiye, Şirket içi Mentorluk
2007 Institute for Life Coach Management, Foundational Coach Training
2006 Turkcell Akademi/NLP Coaching Institute, Şirket içi Mentorluk

Sosyal Ağlarda Paylaş