Etel Almaleh

ÖzgeçmişYaşantıma adrenalin ve süprizler katan Türk tüketicisine teşekkürler!

İnsan davranışılarını ve insanı tam olarak çözen bir teori olmadığına, tüketici davranışlarını anlama sürecnin insanı anlam süreci devam ettiği müddetçe devam edeceğine inanan, her gününü tüketicilerin farklı farklı dünyalarına yaptığı yolculuklarla geçiren bir araştırmacı Etel Almaleh. İnsanları anlamanın onları olduğu gibi kabul edip can fanusundan çıkmaktan geçtiği inancı doğrultusunda, her gün tanıştığı farklı tüketicilerin süprizlerle dolu dünyalarını koklayarak onları bir nebze daha iyi anlayabilmeyi hedefliyor.

“İnsan” ile çalışma isteğinin peşinde koşarken lise öğreniminin sonunlarında iş hayatındaki çizgisini belirlemesini sağlayan A&B Halkla İlişkilerde çalışma ayrıcalığına sahip oldu. Insanı daha iyi anlama yolculuğunun teorik bölümü olarak tarif ettiği klinik psikoloji eğitimi ve sonrasında birçok kişisel gelişim grupları yönetti ve piskoterapist olarak çalıştı.

Kişisel gelişim grupları deneyimi onun tesadüfler sonucunda kalitatif araştırmayı keşfetmesini sağladı. 1990’lı yılların başında Bileşim Piyasa Araştırma Şirketi’nde moderator olarak tüketicilerin büyülü dünyasının içine dalıp kamyon şöförleri için motor yağında önemli unsurların ne olduğunu dinleyerek, anlayarak, onlar gibi konuşarak nasıl rahatlıkla anlaşılabileceğini yaşamanın şaşkınlığı ile kalitatif araştırmaya gönlünü kaptırdı. Artık mesleği olan klinik psikolojiyi sadece problemli insanları anlamakla sınırlandırmak istemediğinden günlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketicilerin ihtiyaçlarını, dünyalarını ve yaşantılarını hissederek geçiriyor.

1993 yılında o dönemlerin Zet Nielsen’ı ekolünün bir üyesi olarak tüketicileri anlama yolculuğuna devam etti. Araştırma uzmanı olarak çalıştığı Zet Nielsen / ACNielsen Zet’te Kalitatif Araştırma bölümünü kurarak, Türkiye ve Türkiye dışında birçok projede çalıştı. Bu süreç içinde İstanbul’dan Dıyarbakır’a kadar her yaş ve sosyal statüden sayısız tüketici ile tanıştı, evlerinde yaşadı, onlarla yemek pişirdi, çamaşır yıkadı ve her gün öğrendikleri karşısında tekrar şaşırdı. Mesleğe birçok yeni moderatör kazandırdı ve Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacılar Derneği çerçevesinde birçok eğitim verdi.

1997 yılında kısa bir süreliğine Cen Ajans Grey’de Araştırma Departmanında çalıştıktan sonra tekrar ACNielsen Zet’te Servis Kalite Müdürü ve Kalitatif Grup Müdürü olarak görev yaptı. Tüketicilerin dünyasını anlamaya çalıştığı yolculuğuna ara vermeden ACNielsen Türkiye ve Güney Avrupa bölgesinde kalite standartlarının oluşturulması projelerinde çalıştı.

2000’in sonlarına doğru kendi özgür ruhunun sesini dinleyerek tüketicileri anlamanın en iyi yönteminin onlar gibi yaşayabilmek, düşünebilmek ve konuşabilmek felsefesi ile projelerini şekillendiren butik bir kalitatif araştırma şirketi olan Anahtar Araştırma’yı kurdu. Anahtar Araştırma, kullandığı yaratıcı ve yenilikçi teknikler sayesinde FMCG’den medikal alana uzanan geniş bir yelpazede Türkiye’de ve dünyada seköründeki lider birçok kuruluşa hizmet vermektedir.

Profesyonel yaşamının dışında da tüketicilerin hayatlarına yaptığı yolculukları bir dönem üniversite öğrencileri ile paylaşan Etel Almaleh, düzenli olarak Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacıları Derneğinde eğitimler vermektedir. 2004-2006 yılları arasında ise aynı derneğin yönetim kurulunda görev aldı.

Kendini öğrenmeye doyamayan, insanlarla iletişim içinde olmadan yaşamayan, tüketicilerin kendisine verdiği dinamizimden beslenen mesleğine aşık biri olarak tanımlıyor. Yargılarımızı, kalıplarımızı ve kendimizi bir kenara bıraktığımız müddetçe tüketicileri anlayabiliriz diyor ve her gün yeni bir sürprizin heyecanıyla iş dünyasına müşterilerini anlamak konusunda destek veriyor.

Hayatının her anını insanları gözlemlemek için bir fırsat olarak gören Etel Almaleh, Keynote Speakers Agency bünyesinde, tüketicim kimdir, neden bizce çok yararlı olan hizmetimizi kullanmaz gibi sorularlarla başlayan “Ben: Tüketiciniz” konusunu ele alıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş