ERKİN ŞAHİNÖZ
Tacirler Yatırım Menkul Değerler Koordinatör

Erkin Şahinöz

Kimdir?

2009 yılından itibaren Erste Group Araştırma ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Erkin Şahinöz, Mayıs 2007-2009 yılları arasında Eczacıbaşı Menkul Değerler’de Başekonomist olarak çalıştı. Tacirler Yatırım Menkul Değerler Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

2006 Ocak 2007 Mayıs arasında reel sektörün büyük oyuncularından 12 bin çalışanı olan Arıkanlı Holding’te (yurtiçi kargo ve mef okulları grup şirketleri arasında) Strateji Planlama Koordinatörü ve Başekonomist olarak çalıştı.

2002-2006 yılları arasında Amerikan Merkez Bankası FED’de Ekonomik Araştırmalar Grubu Koordinatörü ve Ekonomist olarak görev yaptı. Hem Chicago hem de Cleveland FED’de görev yaptı. 2000-2002 yılları arasında ABD’nin ulusal danışmanlık şirketi Business Development Center’da senior danışman olarak bankalardan reel sektöre çok farklı sektörlerdeki şirketlere danışmanlık yaptı. Danışmanlık yaptığı firmalar arasında First National Bank of Omaha, Oberon Entertainment Properties , American Title, Ashley Furniture ve Ryan Enterprises bulunmaktadır.

2004 yılından beri Dünya Gazetesi’nde Dördüncü Boyut adlı köşede köşe yazısı yazıyor. 2005 yılından beri de Para Dergisi’nde haftalık köşe yazıları yazıyor. 2007 yılından beri Takvim gazetesinde günlük köşe yazıları yazıyor. 2002 yılında beri düzenli olarak CNBC-E, Haberturk, Skyturk, NTV, CNNturk’te (ortalama haftada bir) canlı yayınlara yorumcu olarak katılıyor.

Çeşitli Yönetici Grupları ve Şirketlere, Türkiye ve Dünyadaki Ekonomik Gelişmeleri ve Önemli Olayları yorumlayarak interaktif seminerlerle eğitim veriyor. Konferans/seminer/panellere düzenli bir şekilde konuşmacı olarak katılıyor.

2006 ve 2007 yıllarında (haftada iki gün olmak üzere) televizyon programı yaptı. (ekonomi üzerine-ekodiyalog formatında) Bankacılık sektörü, finansal piyasalar ve ekonomi üzerine yazılmış ve uluslararası dergi/gazete/kitap/akademik literatürde yayınlanmış birçok makalesi mevcut.

Bugün merkez bankalarının tümünde kullanılan ve merkez bankalarının faiz değişikliklerini tahmin eden modelin kurucusu…

Boğaziçi Universitesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra ABD’de MBA (işletme) masterı yaptı. Daha sonra yine ABD’de ekonomi üstüne yüksek eğitimini tamamladı.

İngilizce, Fransızca ve çok az Japonca konuşabiliyor.

ABD University of Nebraska’nın 2007 ödülüne layık görüldü. Bu ödül üniversite tarihinde ilk defa bir Türk’e layık görüldü. Ödül, ekonomi camiasında “olağanüstü başarı örneği” olan okul mezunlarına veriliyor. 2002 yılında Nebraska eyaletinin en başarılı genç iş adamı ödülüne layık görüldü.

Rotary kulübü başkanlığı ve üniversite işletme kulübü başkanlığının yanı sıra birçok sosyal kulüpte idari görevlerde bulundu. Boğaziçi üniversitesi kürek takımının kaptanlığını yaptı.

Konuşma Konuları

Türkiye ve Dünyadaki Ekonomik Gelişmelere Genel Bakış
Küresel Kredi Krizinin Aşamaları
Dünya Üzerinde ve Avrupa’da Yeni Güç Dengeleri
Küresel Dalgalanmanın Sunduğu Yüksek Kazançlı Yatırım Fırsatları
Krizden Hangi Sektörler En Çok Hangi Sektörler En Az Etkilendi?


Sosyal Ağlarda Paylaş