ALP SİRMAN
Tıp Doktoru

alpsirman

Kimdir?

Tıp Doktoru Alp Sirman, İstanbul’un ilk sineması olan Opera Sineması’nı 1924 yılında kuran, sinemacı Mehmet Rauf Sirman’ın çocuğu olan Asaf Sirman’ın torunu ve Yalta kökenli Nazan Ataman Sirman ile Selanik kökenli Rüçhan Sirman’ın ikinci çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı.

Mecburi hizmetinin ardından, ABD’de NYC Hospital For Special Surgery’de Acil Tıp Uzmanlığı eğitimi aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra, evde sağlık hizmetlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi alanında çalışmalarda bulundu. Bu çerçevede, ilk yaygın ambulans çağrı sistemini (444-0-911) kurdu. Bilgisayar destekli hasta takip sistemini geliştirmek amacıyla, ilk bilgisayar yazılım programının oluşturulması için çalıştı. Acarkent, Beykoz Konakları, Maslak Gazeteciler Sitesi ve Sarıyer Boğaziçi Koru Evleri’nde evde sağlık hizmetlerini oluşturdu. Evde bakıma ihtiyacı olan hastalara danışmanlık ve acil hizmetleri verdi. Yapı Kredi Bankası ile “Evde Sağlık Hizmetlerinin Kurumsallaştırılması” konulu pilot projede çalıştı.

1999 yılında, işletmelerdeki çalışanlar için yapılan check-up sonuçlarının veri tabanı haline getirilerek analiz edilmesini ve analiz sonuçlarının çalışan sağlığının düzeltilmesi yönünde kullanılmasını başlattı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kuruluşunda ve Atatürk Havalimanı TAV’ın ilk üç yıllık döneminde havalimanının acil sağlık hizmetleri projelerini hazırladı.

Ülkemizin saygın ve ünlü sanatçılarının konser turnelerinde görev alarak sanatçıların özel doktoru olarak çalıştı.

Evde sağlık hizmetleri verirken birçok hastalığın, mimari ve çevresel faktörlerin düzeltilmesi ile ortadan kaldırılabileceğini gözlemledi. Bu yönde, hastalıkların başlangıç döneminde tespit edilip önlem alınmasını sağlayan, uzaktan hasta takip sistemi Telemedicine alanında çalışmalara başladı.

Mimari tasarım değişiklikleri ve şehir düzenlemeleri gibi çevresel faktörlerin insan sağlığı ile ilişkilerini inceleyen Çevresel Tıp (Environmental Medicine) alanında çalışmalarına başladı. Herkes İçin Tasarım İlkeleri adı verilen, her yaş ve durumdaki kişinin gerek evlerde, gerekse şehirlerde güvenli yaşamasını amaçlayan tasarım anlayışının, bina tasarımı ve şehir planlamasında yaygınlaşmasına odaklanarak özellikle 65 yaş üstü yetişkinler, engelli bireyler, hamile kadınlar ve çocuklar için önlenebilir sağlık tehditleri üzerinde çalıştı.

Düşmenin, hareketsizliğe bağlı olarak artan obezitenin ve obeziteye bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların azaltılması amacıyla, yürünebilirlik, ulaşılabilir şehirler ve binalarda yapılması gereken tasarım değişiklikleri üzerine araştırmalar yaptı. Bu konular çerçevesinde, “İnsan Sağlığı ve Bina Tasarımları İlişkisi” konusunda, Bina Bilgisi dersinde, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine seminerler verdi.

Günümüzde bu çalışmalarının yanı sıra, iş ve sanat çevresinden saygın kişilerin özel doktoru olarak çalışmaya ve evde bakıma ihtiyacı olan hastalara danışmanlık ve acil hizmetleri vermeye devam etmektedir. Bununla birlikte, işletmelerin yurt içinde ve yurt dışında organize ettikleri kurum içi etkinliklerde, sağlık hizmetlerini yönetmektedir. Ayrıca, toplum sağlığı ve şehirleşme konularına dikkat çekmek amacıyla “Şehir ve Sağlık” adında bir söyleşi programı hazırlayıp sunmaktadır. Diğer yandan, “İnsan Sağlığı ve Çalışan Verimliliği” konusunda işletmelerde konuşma yapmaktadır.

Konuşma Konuları:

  • Motivasyon Fizyolojisi
  • Dikkat Yönetimi ve İş Verimliliğine Etkileri
  • Uyku ve İş Verimliliğine Etkileri
  • Stres ve İş Verimliliğine Etkileri
  • Hareket ve İş Verimliliğine Etkileri
  • Sağlıklı Beslenme, Obezite ve İş Verimliliğine Etkileri
  • Sağlıklı Ofis Ortamı ve İş Verimliliğine Etkileri

Sosyal Ağlarda Paylaş