ALİ ALPAY
Microsoft Orta Doğu ve Afrika Tüketici Pazarlama Yöneticisi (CMO)

Ali Alpay


Konuşma KonularıDijital Reklam ve Pazarlama Trendleri
Çevrimiçi İletişim Servisleri, Sosyal Ağlar, ve Sosyal Yazılım
Kişisel Verimlilik ve Kariyer Planlama


ÖzgeçmişAli Alpay Microsoft Orta Doğu ve Afrika’nın Tüketici Pazarlama Yöneticisi (CMO) olarak görev yapmaktadır. Alpay, bu pozisyonda, Türkiye’den Güney Afrika’ya inen ve Senegal’den Pakistan’a uzanan, 79 ülkede tüketici pazarlamasının hayata geçirilmesinden sorumludur. Geniş bir iş ortağı ağıyla yakın çalışarak, yazılım sistemleri (Windows), mobil ürünler (Windows Phone, cep telefonu yazılım servisleri), ve internet ürünlerinin (Windows Live, Bing, MSN) beraber tüketiciye en güzel tecrübe olarak sunulmasını amaçlamaktadır.

Bu rolünün öncesinde Ali Alpay, Microsoft’un Redmond’daki uluslararası merkezinde, dört sene Windows Live Sharing and Social Networking (Paylaşım ve Sosyal Ağlar) grubunda Grup Ürün Müdürü olarak, Spaces, Photo Gallery, Groups, Writer, Movie Maker, Foldershare, ve SkyDrive gibi ürünleri içeren geniş bir ürün portföyünü yönetti. Pazarlama yöneticisi ve sosyal iletişim yazılımında uzmanlaşmış bir ürün yöneticisi olarak, platform stratejisi, ürün satışı, iş geliştirme, yazılım planlama, ve iş idaresi alanlarında çalıştı. Ufak çevrimiçi servisleri 53 ülkede 100 milyon kullanıcıya büyüten takımlar kurdu. Alpay, özellikle sosyal ağlar ve dijital pazarlama alanında fikir önderi olarak tanındı; panellere ve müşteri konferanslarına sık sık konuşmacı olarak davet edildi.

Ali Alpay, Microsoft’tan önce, McKinsey & Company New York ofisinde, medya uzmanlığında bir kıdemli danışman olarak çalıştı. McKinsey’de organik büyüme, tüketici stratejisi, ve CRM alanlarına odaklandı. Kariyerinde daha önce tüketici ürünleri lisansmanında Türkiye’de The Walt Disney Company ve kurumsal yazılım pazarlamada Fransa’da Benelog şirketleriyle tecrübe edindi.

Alpay, lisans derecesini üstün başarıyla Amerika’da Yale University’de (B.A., summa cum laude, with distinction), yüksek lisans derecelerini ise üstün başarıyla işletme masteri olarak The Wharton School’da (M.B.A.) ve uluslararası ilişkiler masteri (M.A.) olarak University of Pennsylvania’da tamamladı. İktisat alanında Yale University’den Louis F. Laun ödülü, Phi Beta Kappa ve First Marshall seçilimi, iki kere Almanya’daki Ruprecht-Karls-Universitat’den Heidelberg Fellowship kazanımı gibi başarılara sahip akademik kariyerinde ayrıca Yale finans profesörü Robert Shiller’e asistanlık yaptı.

Boş vakitlerinde dalgıçlık, kayak, ve Latin müzikle ilgilenen Ali Alpay, sıkı bir okuyucu ve amatör bir dilbilimci olarak da vakit harcıyor. Anadil olarak kullandığı Türkçe ve İngilizce yanında, Fransızca, Almanca ve İspanyolca konuşuyor; acemi bir öğrenci seviyesinde de Arapça ve Japonca çalışıyor. Ali Türkiye ve Amerika’daki çeşitli derneklerin yanı sıra, Kahire’de MSN Arabia (Microsoft-Orascom Telecom Franchise) Yönetim Kurulu, İstanbul’da Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), ve Johannesburg’da MSN South Afrika Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır.


Bize Ulaşın

Şirket Adı:

Adınız-Soyadınız:

E-posta:

Telefon:

Mesajınız:

Sosyal Ağlarda Paylaş

Keynote’ u Tercih Eden Markalar

Keynote's Blog

  » siteye git

  Keynote E-Bülten Üyelik

  Tablet Seminer Hediye Edin!

  » siteye git

  Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  » siteye git